Google Sayfa Hız Testi

2021’e girerken artık önemli bir faktör haline gelecek olan ve Mayıs ayında gelecek olan Google güncellemenin önemli etkilerini şimdiden habercisi olan sayfaların hızı çok önemli bir metrik haline gelecektir.

Sayfa hızı neden önemlidir?

En önemli sebebi kullanıcı deneyimini daha iyi bir seviyeye getirebilmek için sitelerinin yani mevcut web sayfalarının sayfalarını hızlı olması çok önemlidir. İnsanlar fazla beklemek istemez ve çabucak erişim ihtiyacı duyar. Bu nedenle web sayfalarının hızlı açılması yine birçok cihazlar için de önemlidir. Mobil,Masaüstü ve tablet gibi diğer webe erişim sağlayan akıllı cihaz sayısı giderek artıyor. Artık insanlar her yerden webe ulaşabilir olduğundan dolayı internette sayfaları hızlı girmek ve işyerine hızlıca halletmek istiyorlar. Google gibi arama motorları da bu gibi hizmeti sunabilmek için algoritmalarını sürekli güncellenmektedir. Güncellemelere ayak uydurmak ise webmasterların seo danışmanlarının birincil görevleri olmaktadır.

Ayrıca kullanabileceğiniz başka araçlar arasında yer alan sayfa hızı kontrol sağlayan ücretsiz web adreslerinde aşağıya listeliyoruz.

  • Google Site Hız Testi (Web Page Speed Test) PageSpeed Insights

PageSpeed Insights API’si (PSI) mobil başta olmak üzere masaüstü cihazlarda bir sayfanın performansı hakkında fikir verebilmesi adına rapor hazırlar ve bizlere yapacağımız adımlara doğru önerilerde bulunur. Tamamen ücretsizdir. Alttaki adresten erişebilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Daha fazla bilgi için https://developers.google.com/speed/docs/insights/v5/about?hl=tr-TR&utm_source=PSI&utm_medium=incoming-link&utm_campaign=PSI bilgi alabilirsiniz.

  • GTmetrix 

Gtmerix ücretsiz bir araçtır. Aynı şekilde detaylı sayfa hızını arttırabilmek adına bize rapor oluşturur.

https://gtmetrix.com/

Google Sayfa Hız Testi
Başa dön