GOOGLE MAPS HARİTALARA REHBER KAYIT OLMAK,NASIL YAPILIR?

Önce işlemlere başlamadan önce bağlı olduğu servisi tanıtalım.

Google My Business Nedir?

Google’ın ücretsiz sunmuş olduğu Türkçesi olarak benim işletmem hesabınızı Gmail hesabınıza bağlı eklemiş olduğunuz firmalarımızın arama sonuçlarında göstermenize yarayan ve tamamen ücretsiz olan bir servistir.

https://www.google.com/intl/tr_tr/business/

Google Maps Haritalar Nedir?

Google haritalar insanlara aradıkları bölgelerde uygun firmalar kurumlar ve yer bildirimleri hakkında pratik bir hizmet sunan araçtır. Öncelikle Gmail bilgilerinizi ile giriş yapmanız yeterlidir.

Google Gmail hesabınızdan Google my business’a giriniz

Karşılayan sayfada firma bilgilerimiz telefon internet adresi ve birkaç tane bilgileri girmeniz gerekecektir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra formu gönderdiğimizde bu işletmeyi Google’de yönetmek için bilgileri doğrulayın yani kullanım şartlarını onaylamanız gerekiyor ve ardından devam butonuna tıklayınız.

En son aşamada ise verdiğimiz adrese bir posta şifresi gelecektir. Doğrulamayı girdikten sonra artık işlemleri tamamlamış olacağız. Genellikle gelme süresi 2 hafta gibi süre içerisinde gelecektir ve şifrenin de geçerlilik süresi ise 1 aydır.

Google Maps Harita Kayıt ve Yer Ekleme Ücretlimi?

Google’ın ücretsiz sunmuş olduğu ve kullanıcıların arama sonuçlarında firmalarımızın yerelde görünmesi için hazırlamış olduğu rehber yani ya bekleme tamamen ücretsizdir. Yapmanız gereken üst tarafta belli bir iş olduğumuz adımları uygulamanız gerekmektedir.

Ayrıca alttaki videodan bilgi alabilirsiniz.

Google Haritalar’da Görünmek

Üst tarafta yer alan adımları tamamladıktan sonra web adresimiz Google haritalarda görünmüyor ise bunun birkaç bazı temel sorunları olabilir başlıcaları şunlardır.

 

  • İşletmeniz henüz doğrulanmamış

Bu sorunu çözümü sizlere gelmiş olan posta ile işlemi tamamlanmış olmasıdır eğer tekrardan posta gelmez ise yeniden bir kod isteyebilirsiniz.

  • İşletmeniz yani firmanız Google haritalarda görünüyor ama bazen görünmüyor ise

Bu gibi durumlarda işletmenizin arama sonuçlarındaki yerleşimi değişiklik gösterebilir yani hiç bilgilerimizi doğru ve kapsamlı ve güncel olmasını sağlar isek daha iyi sıralamalar elde edebiliriz.

  • İşletme bilgilerimizi kısa zamanda eklediysek

Eğer işletme bilgilerinizi kısa sürede etkilemiş iseniz veya başka bir düzenleme veya yeni ekleme yapmışsanız, aranma sonuçlarında görünmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle arama sonuçlarında yer almaya bilirsiniz.

 

  • İşletme bilgileriniz Google politikalarına uymuyor.

Google politikaları değişkenlik gösterebilir bu nedenle kuralları ihlal etmemeye dikkat etmeli ve askıya alındı ise size bir bildirim geleceğini unutmamanız gerekir eğer ki yanlışlık olduğunu düşünüyor iseniz aşağıdaki adresten Google’a bildirimde bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

GOOGLE MAPS HARİTALARA REHBER KAYIT OLMAK,NASIL YAPILIR?
Başa dön