Google Keyword Planner Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Anahtar kelime insanların arama motorlarında arama yapmadan önce bir bu girmiş oldukları kelimeler sözcüklere verilen bir isimdir. İngilizcesi Keyword Planner Türkçe anlam karşılığı anahtar kelime analiz aracı ile insanların aradıkları kelimeleri öğrenebiliriz.

Web site sahipleri de hedefi insanların girmiş olduğu anahtar kelimeleri uygun sorgulara ideal internet siteleri web sayfaları yapmak için çalışmaktadırlar.  Anahtar kelimeleri ne anlama geldiğini öğrendikten sonra arama motorlarında en çok ülkemizde kullanılan Google’dan nasıl anahtar kelime fikirlerine sahip olduktan sonra alt tarafta işlemeye başlayabiliriz.

Google Keyword Tool Planner Nedir?

Google reklam verenlere karşı sunmuş olduğu anahtar kelime analiz bulucu aracıdır. Bu araç son 1 yıl gibi bir süreye veya herhangi bir aydaki zamana reklam verenler için onlara fikir verebilmesi adına mükemmel bir araç olup üstelik ise ücretsiz araçtır. Google keyword planner  ile sektörünüzde veya konunuz ile alakalı güncel sorguları öğrenebilir ona göre planlarınızı adımlarınızı atabilirsiniz. Türkçe anlam karşılığı olarak anahtar kelime analiz planlama aracı sayesinde sadece girmiş olduğumuz anahtar kelimeleri öğrenmekle kalmayıp rakip web sayfalarının da hangi kelimeler ile yer aldığını sıralama aldığını yani sitesinde bulunduğunu kısaca öğrenebiliriz. Sadece rakibin sitesinde bu kelimeler var anlamına gelmez o sektöre yakın Google diğer yan kelimeleri de alakalı kelimeler de sizlere sunacaktır.

Google AdWords Anahtar Kelime Aracı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle mevcut Google adwords hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimlerden sırası ile adım adım ilerleyerek Keyword nasıl seçilir konumuzu işlemeye başlayalım.

Ekranın sağ üst tarafında yer alan İngiliz anahtarı şekline benzeyen araçlar ve ayarlar sekmesini bir kere tıklayalım ve açılmış olan ilgili ekranda planlama sekmesinde yer alan anahtar kelime planlayıcı menüsünü seçelim

Karşımıza yeni anahtar kelimeleri keşfedin sekmesi de çıkacaktır. Buradan itibaren yeni bir anahtar kelime keşfedin sekmesini seçiyoruz.

Anahtar kelimelerle başlama ve bir web sitesi ile başlama gibi iki Temel sekmeyi tekrardan ayrıldı. Burada en çok kullanılan anahtar kelime ile başlama bölümünün seçmektir. Örnek bir anahtar kelimemiz yazıyoruz ondan sonra sonuçları göster seçeneğini seçiyoruz.

Bu aşamadan sonra Google bize yıllık aylık gibi önemli verileri ayrılmış anahtar kelimeleri bir rapor halinde liste şeklinde sunacaktır.

İster anahtar kelime hakkında daha fazla filtre ekleyebilir yani yılları yıla göre aya göre filtreleme yapabilir. Mevcut adwords kampanyasına ekleme yapılabilir veya anahtar kelimeleri indirebiliriz.

Konu tekrardan güncellenecektir.

Google Keyword Planner Nedir? Nasıl Kullanılır?
Başa dön